Článek vznikl někdy v roce 2009. V rámci aktualizace stránek udělám koment z roku 2017. Moc se nezměnilo, Irčin postup používám i dnes a jde to opravdu rychle. Začínám na 4 tyčkách, jasně, je to trochu navádění, ale je to nesmírně efektivní. Jakmile mi psík trochu kouká dopředu, je to shaping a pozvolné navyšování kritérií.

Pomáhají také oplůtky (převzato z Finska), které snižují opakování, urychlí upevnění náběhů a zamezí vypadávání ze slalomu při "rušení" pohybem či pozicí psovoda.


Recenze: metodika slalomu Ireny Kochové – slalom možná i za 11 dní :-)

(původní recenze, napsáno 3.2.2009)

 Foto: Ivan Růžička

Naučení samostatného slalomu pozitivní metodou je jedna z obtížnějších věcí v agility. Důkazem jsou závodníci doživotně ukazující nebo postávají u slalomu, kdy zodpovědnost za slalom převzali na sebe. A dále procento psů, kteří se cítí být u slalomu pod tlakem a celým projevem to dávají najevo.

K napsání recenze mě inspirovala bombastická reklamní kampaň v Americe na prodej DVD „2x2“ Kanaďanky Susan Garrett. Na internetu běží reklamní spot slibující 12 tyček za 12 dní, hemží se obrazy perfektních slalomů a nápisy „snadné“, „jednoduché“, „brilantní“. Susan Garret si vážím, v řadě věcí je nesmírně inspirativní.

Recenze

Doporučuji prostudovat metodiku slalomu, jak ji učí Irena Kochová. Princip vyvinula pro svoje psy a úspěšně ji aplikujeme u všech začátečníků, účastníků seminářů či táborů.

Metodika je opravdu snadná, je prověřena mnoha plemeny. Nevyžaduje přemíru času a od samého začátku pracujete na výsledném provedení. Vyžaduje pouze šikovnost psovoda, trochu koordinace pohybu a pár cvičení nejprve bez psa. Pro psa je velmi snadná a hravá. Při nácviku psovod svým postojem a pohybem vytváří jedinou uličku, kterou pes slalomem může projít či proběhnout. Pro psy je to srozumitelné a brzy pochopí princip hry a začnou se proplétat sami a nabírat rychlost. Nejde o dril, četná opakování za sebou nejsou žádoucí.

Systematicky si metodu v knihovničce agilitních teorií zařaďte mezi pokročilé varianty metod „luringových“ tedy vábících. Nevyžaduje učit v mezikrocích nějaké specifické chování. A váš pes nemusí být Einstein. Metodika vyšla v časopise Pes přítel člověka 06/2008 (základy slalomu) a v 02/2009 (upevňování slalomu). Naleznete ji včetně obrázků na stránkách Opsion.cz.

Další výzkum v této oblasti

Metodika je vhodná pro zastánce práce s clickerem i neklikraře. Clicker nutně nepotřebujete. Většina psů pochopí chování dříve než si lidé myslí. Jakmile se pes chytne, je to spíše o tvarování chování, samostatnosti a citlivém navyšování kritérií.

Závěrem

Není jedna cesta k cíli. Ústy svých obhájců jsou všechny „snadné“, „jednoduché“ a „brilantní“. Některé jsou hlasitější, jiné méně. Buďme rádi, že jsou lidé, kteří jsou ochotni to, co vymysleli, předávat dále. Důležité je, jaký „máte slalom“ v závěrečné fázi. Sám se držím pravidla: pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované. A tato metodika to splňuje.

 
Foto: Ivan Růžička

Joomla templates by a4joomla