Naše první reprezentační zkušenost.

European Open patří mezi největší závody agility v Evropě. Každá země na tento závod může vyslat maximálně 32 závodníků, nejvýše polovinu v kategorii Large. V jednotlivých zemích probíhá systém kvalifikací, z něhož vzejde reprezentační výběr.Závody jsou otevřené pro psy bez průkazu původu, konají se pod otevřeným nebem a jsou otevřené pro země ležící mimo Evropu a závodů se účastní pravidelně američtí závodníci. Letošní ročník hostila Česká republika v Liberci na sportovním stadionu vedle Tipsport arény, kde se bude konat v roce 2012 mistrovství světa. Na sportovišti se běhalo současně na 4 parkúrech, posuzovalo 5 rozhodčích, na startovní listině bylo 709 týmů, akci zajišťovala šedesátka dobrovolníků v čele s Michaelou Bakrlíkovou a Tomášem Glabazňou.

Foto: Tomáš Seeman

Měl jsem šanci být součástí českého výběru a prožít vše velmi z blízka. Naději, euforii z čistých běhů či zklamání závodníků, sílu vyšší moci, když v běhu chyběla trocha štěstí nebo když počasí ukázalo účastníkům svoji odvrácenou tvář. Sledoval jsem ohromné nasazení dobrovolníků pohybujících se v sobotu hlavně v pláštěnkách, byli všude, byly to známé tváře, které potkáváme na závodech, zde v roli pořadatelů, asistentů, pomocníků u parkúru, lidí, zajišťující věci viditelné - přesuny vodítek mezi startem a cílem,  řazení závodníků před vstupem do parkúru či věci zákulisní, jako správné vyplnění sedmi stovek výkonnostních průkazů apod.

 

Nezapomenutelný bude jistě i běh agility large, kde rozhodčí přerušil posuzování kvůli terénu. V partiích, kde psi prudce točili či doskakovali a v podmínkách, kdy z nebe spadlo rekordní množství vody, byl kvalitní a drenážovaný trávník rozemlet na tlapkách a kopačkách na hlubokou masu bláta. Bylo rozebráno pískové doskočiště skoku dalekého a materiál pomocníci navezli do nejhorších míst, povrch nešlo již zachránit a doběhalo se za velmi těžkých podmínek.

Na závodech byla nezastupitelná role team leaderů, v českém týmu to byla Lenka Pánková a Petr Rybář. Zjišťovali informace, hlídali kdo kde běží, kolik mají závodnici času mezi běhy, pobíhali mezi parkury a tribunou.

Dařilo se především kategorii Small. V sobotu probíhaly běhy jednotlivců - na 3.místě zaběhla agility small Adrea Písaříková a Cica, Bára Sajdoková se Safi vyhrála jumping medium, Nikol Schovancová s Kejsi byla v tomto běhu třetí a v agility medium. V bězích družstev vyběhalo stříbro družstvo Gabriela Hroteková +Faust, Martina Konečná + Speedy, Jitka Klozová + Enda a Veronika Krčmářová + Kvido.

Vítězi European Open 2010 se stal v kategorii small Nicola Giraudi ­­+ Twister ze Švýcarska, v medium Johann Canal + Bad Boy z Francie a v large Eide Jan Egil + Circus z Norska. Vítězi družstev na European Open  2010 se stala finská družstva. V kategorii small+medium družstvo Sini Eriksson + Sonic, Olli Rissanen + Misti, Katja Alalauri + Koko a  Sanna Kobylin + Rubi. Družstva large vyhrálo družstvo Janita Leinonen s Hitti a Omie, Jaakko Suoknuuti + Zen a Mikko Aaltonen +  Sky.

Janita a Jaakko hned po závodech vedli u nás na našem zázemí v Havlovicích dvoudenní seminář, kde prezentovali svůj styl vedení, techniky a způsob tréninku.

Komentovaná fotoreportáž z krásných i mrazivých okamžiků zde

Joomla templates by a4joomla