Mistrovství se konalo na velmi technických tratích Alice Glöcknerové, Zdeňka Spolka a norského rozhodčího Per Berg Kirkevolda. Bylo trochu ochuzeno o účast špiček, které se připravují příští týden na mistrovství světa.Tratě rozebraly slabiny závodníků, ze stovky largů zaběhlo dva běhy 25 týmů, z 24 družstev jen 3. Hrdinkou mistrovství je jednoznačně Bára Štouračová, dva psy na mistrovské bedně – mladičká Ola mistr republiky, zkušená Fanny vicemistr, třetí místo Pavla Vorlová. V týmech jsou hrdinové Nehybovi s Tondou Divišem. Mistrovský titul nešťastně utekl 3 překážky před koncem Martině Klimešové, získala však vicemistra ve družstvech (s Pavlou Vorlovou a Janou Kořínkovou). Třetí místo ve družstvech vyběhali Eva a Roman Linkovi spolu s Jitkou Novotnou. Matkou hrdinkou je Martina Kučerová, které v průběhu mistrovství porodila. V sobotu ještě moderovala.

Nominovat se mi podařilo s oběma psy, Dejdymu to šlo dobře, posbíral trojnásobek nominačních běhů, s Audim, který začal běhat v březnu, jsem s tím moc nepočítal, ale dostal se také.

Mistrovství zahajovalo v sobotu agility družstev na parkuru Alice Glöcknerové. Byl to povedený parkur s prvky jako točení zpět za dálkou, kolmý náběh do slalomu za rovným tunelem.  Z 24 družstev doběhlo 7. Ustřelil mi do disku Audi, nešťastně se diskl i Dejdy, diskl se náš splašený tým „Země-vzduch“ Irča Kochová+Lens, Audi, Eva Neumannová+Bobeš a Irča+Faust, diskl se i náš tým jistot „Pozdní sběr“ Irča+Alf,  Martina Wasserbauerová+Cage, já+Dejdy a Slávek Přibyl s Bárou, parkur zaběhla pouze Martina. Družstvo zlatých kraťand ve složení Darja Caletková+Fido, Ivana Růžicková+Skip, Eva Komínková+Zaira a Honza Šettner+Aki ho zaběhlo na 4.místě a měli velké šance, ve hře zůstalo pouze 7 týmů. Jumping jednotlivců byl v režii Zdeňka Spolka, rychlý gymnastický parkur s ostrým točením za dvojskokem a pasážemi, kde se mění rychle směr. Audi se disknul, Dejdy zaběhl s jednou chybou právě na dvojskoku. Zaběhla ho polovina týmů. Přihlásil jsem Audiho i na běh CACIAg, který stavěl Per Berg Kirkevold, byl to parkur s pravoúhlými řadami překážek, obsahoval nějaké stahování mezi bočnicemi, ale i dvě pasáže s vytlačením psa mezi bočnice umístěné blízko u sebe.  Byl to zoufalý běh, Audi se rozžhavil při pokusu o rozeskakování, kde byla fronta půlky startovní listiny na rychlokurs nácviku vytlačení, vyběhl maximální rychlostí a šílený běh jsme zakončili v místech, kdy se po zónovce šla skočka zezadu a pak se vytlačovalo mezi bočnicemi opět na skočku zezadu – rozrazil mi ruce při pokusu usměrnit jeho pohyb, prostě jsem clonil a takhle to obvykle chodíme :-) CACIAg se povedl Irče Kochové s Lensem, zaběhli ho na 3.místě, tentokrát nemedialové, protože se zadává jen CACIAg (Martin Nehyba+Fibi) a resCACIAg (Radana Růžičková+Cassidy Ayky). Doběhla polovina týmů.

V nedělní dopoledne se konalo finále družstev, opět pravoúhlý parkur Pera Berg Kirkevolda. Při prohlídce docházelo ke srocení ve středové části, kdy agiliťáci obcházeli všechny překážky poblíž a hledali zepředu a zezadu čísla ve dvou řadách ze 6 překážek. Vytlačovalo se na překážku zezadu 3x, ale v poměrně rozumných vzdálenostech. Ačkoli jsem patřil mezi mrmlající prohlížeče a vypadalo to krkolomně, běhalo se v tempu, vyžadovalo to perfektní práci a pohyb od psovoda, v reálu jsem si to užil a určitě tyto typy tratí je nutné trénovat. Bylo to vidět i v Lucembursku, ať se nám to líbí nebo ne, prostě agility směřuje k technickým tratím, k souhře a disciplinovaným projevům, rovně se moc neběhá a nějak je tomu třeba čelit, protože nevíme, co nás ještě na parkúrech čeká. Audi se disknul samozřejmě jinde, byl jsem připraven vyběhnout ven,  pokud by nastal zmatek, ty šněrovačky jsme skoro dali a parkur si doběhli, Dejdy to zaběhl čistě, obě družstva "Země-vzduch" i "Pozdní sběr" se diskla. Družstvo Kraťandy mělo trochu smůly, s parkury si holky poradily, při otočce podjela nešťastně noha Evě Komínkové a Honza byl pak pod velkým tlakem. Naprosto famózně tento parkur odvodil Martin Nehyba s Fibi, čistě s nejlepším časem.

Odpoledne pak probíhalo finálové agility jednotlivců, ve Small ho vyhrála Veronika Krčmářová a za ní další hradečačka Lucka Kurtevová, třetí Ivana Němečková, v Mediu Jana Frydrychová, druhý Radovan Liška a třetí Nikola Schovancová s Jessy a pak začali Large.

Parkury stavěl opět Per Berg Kirkevold, stejný rukopis, vše pravoúhlé, rychlý parkur bez vytlačování a pouze 3 stažení mezi bočnicemi (to už sázel bez mrknutí i Audi). Audi uslyšel jeho melodickou píšťalku, neboť nakoukl do druhé díry tunelu, Dejdy odlétl z houpačky a měli jsme dotyk. V celkových součtech to dalo 15.místo ze stovky startujících. Tento běh vyhrál Antonín Diviš s Ashem před Radanou Píšťkovou s Rose (Audiho babička) a Bárou Štouračovou s Olou.

Mistrem republiky v Large se tedy stala Bára Štouračová s Olou před Bárou Štouračovou s Fanny a Pavlou Vorlovou s Baldrickem. V mediích Radovan Liška před Nikolou Schovancovou a Adrianou Slezákovou a ve small Verča Krčmářová před Martinem Šterbou a Ivanou Němečkovou.

Pokud jde o parkury a kritiku na ně, rozhodčí nám dávají úkoly. Očekává se, že je nějak vyřešíme. Pokud jsou týmy, které předvádějí, že to prostě jde zaběhnout ve skvělém tempu a s elegancí, je pro mě motivující zkusit zvládnout řešení taky. I když třeba Audi je pes, se kterým právě toto není snadné, máme řadu trablí a patříme často mezi neúspěšné řešitele. A jak říkají na kameru hokejisté po utkání, "musíme na ten nepovedený zápas zapomenout a zlepšit práci v útočné i obranné třetině, rychleji bruslit a dávat góly".

Joomla templates by a4joomla