Výlety, jako zajet 900km do Lucemburska na třídenní závody s konkurencí 85 psů v kategorii A1 a 250 v A2+A3, dělají jen agilitní nadšenci. Na tuto speciálku border collií se sjeli závodníci z celé Evropy, Ruska, USA i byli tu i zástupci Japonska. Rozhodčí byli čtyři pánové: Manuel Alff, Claude Beullens, André Mauer a Ton van de Laar. Z Čech nás tam bylo kolem 30 a české stanové městečko bylo veselé a rozhlehlé.

 

Bettembourg je sedmitisícové městečko cca 10km jižně od Lucemburku, Organizace mega akce byla výborná, klapalo to, krásné prostředí na venčení v lese hned vedle „pohádkového parku“  Parc Merveilleux, což byla kombinace zoologické zahrady, dětských atrakcí a pohádkových výjevů. Lucemburčané byli pohodoví, vyznačovali se tím, že od prodavaček po organizátory všichni přepínali plynule mezi němčinou, francouzštinou a angličtinou a to pominu lucemburštinu, což je německo-francouzský dialektový mix. Přihlášky na akci vyřizoval a se závodníky komunikoval osobně Jos Thines, což je předseda lucemburského „klubu agility“, pořadatelé byli akční od jízdní hlídky na kole, která objížděla areál a zapisovala všechny příchozí stanaře a karavanisty…až po pořádek ve vybraných výkonnostních průkazech, kdy každý měl přiřazen číslo a pod tímto číslem byl zařazen do pořadače.

O těchto závodech jsem hodně slyšel a přihlásil jsem se v prosinci, vlastně dříve, než měl Audi výkonnostní průkaz a poté s přechodem do dvojek požádal o přesunutí do drsnější kategorie a doplatil rozdíl ve startovném. V pátek startovaly jedničky, na pořadu měly 4 běhy, agility, jumping a dvě hry. Češi si fandili, povzbuzovali a vytvářeli pěknou atmosféru. Na čelních místech se v pátek umístila Bára Lerlová se Skipem (3.místo Agility, 3.místo Power and Speed, 3.místo Jumping), Jana Lejsková s Royem (2.místo Power and Speed), Honza Smoček s Pipinem, Soňa Benešová s Jackem, Eva Lačňáková s Neri a Tonda Diviš s Béďou (2.místo Hra2).

Sobota a neděle patřila kategoriím A2+A3 a na technických parkúrech se na nás vyřádili jednotliví rozhodčí. Hned v sobotu se do finále nominoval Radovan Liška s Laky (2.místo Agility1), Olina Edrová a Djo (2.místo Agility2), Martina Vaškebová s Kessy a Tonda Diviš se Šíšou. V neděli přidal nominace Honza Smoček s Rohanem (vyhrál Jump3) a Nikol Hanačíková s Greyem.  V nedělním finále jednotlivců Honza Smoček zaběhl 5.místo, Radovan Liška 10., Olga Edrová 11. a Martina Vaškebová 12. Vyhrál Marcel Magnin ze Švýcarska, následován Ruskou Světlanou Tumanovou.  Do běhů národních družstev se nominovali týmy s nejlepšími součty sobotních běhů, českou kotlinu reprezentovalo družstvo Katka Lerlová s Wayem, Martina Vaškebová s Blody, Radana Píšťková s Rose a Iveta Matzenauerová s Rickym. Družstvo skončilo deváté, vyhrála Belgie (výhru zařídil jediný člověk, družstvo bylo složeno ze 3 psů Andyho De Groote, se kterými dal 3 čisté běhy a měl jako čtvrtého parťáka, který se mu disknul a nejhorší výsledek se škrtal :-), druhé bylo Rakousko a třetí Holandsko.

S Audim jsme nezaběhli nic, v každém běhu bylo místo, kde se rozjela souhra. Byla to ale zkušenost. Styly, připravenost a úroveň, porovnat to s tím, co je běžně k vidění u nás. Nezapomenu speciálně na lehce šílený sobotní jump Manuela Alffa (kde byly vidět kromě zoufalství na parkuru i scény, kdy se jedna závodnice protestně diskla drzým shozením první laťky a demonstrativně odešla), zaběhlo to „pouhých 53 lidí“, nicméně 15 čistě!!

Zjistil jsem, že Audi patří mezi rychlé psy i v evropském srovnání, že plynulost a dopředné vedení je jediný správný recept. V tom byly velkou inspirací ruské týmy. Že nezáleží tolik na stylu techniky, ale jejím efektivním provedení a na promyšlenosti vedení. Tedy odvezl jsem si spoustu domácích úkolů :-)Tomáš Lerl zaznamenal naše tři běhy, zde je sestřih. Byla to pro nás ohromná zkušenost.
Na webu se objevila další videa, doporučuji mrknout na nádherný běh Radovana Lišky, na finálový běh Honzy Smočka, na skvělou Rusku Světlanu Tumanovou a další videa, která zveřejnila Martina Vaškebová, Katka Lerlová a Jana Lejsková a další se jistě objeví. 

Moje fotky ve fotogalerii: 

7-9.8.09, Border Collie Classic 2009, Bettembourg, Lucembursko

Info: http://bcc2009.jimdo.com/

Joomla templates by a4joomla