Loňský seminář byl pro mě rozhodující ve vyřešení otázky kdy, co a jak začít cvičit se štěnětem. Na letošní seminář jsem s tím "štěnětem" vyrazil. A tak místo zkušeného Dejdyho jsem seminář absolvoval se 16-měsíčním Audim. Silvia Trkman je dvojnásobná mistryně světa, zde na stránkách naleznete o ní i další informace.

  Foto: Jana Zemková

Počáteční běhy nebyly snadné, Audi poprvé běhal na koberci, hledali jsme se ve vzájemném pohybu a o cik a cap v plné rychlosti bylo bídné. Během několika sekvencí jsem cítil pokrok a posun dopředu díky několika radám.

Silviino pravidlo, které bych nazval 20-20-60, je o opravách, odměnách a informacích – zpětné vazbě, kterou pes dostává od psovoda. V tréninku Silvia ihned opravuje provedení otočky, zóny apod., které jí přijde podprůměrné. Provedení, které je obzvlášť pěkné okamžitě odměňuje, obvykle hozením hračky do směru dalšího pohybu. Zbytek standardních pokusů pouští a odměna je vlastně pokračování psa na trati. 20-20-60 je poměr četností odměn, oprav a pokračování bez reakce. Výsledkem je motivovaný pes, který přesně ví, co psovod chce a snaží se opakovat chování, které se líbí.

Handling a trénink jsou dvě důležité složky, z nichž se skládá agility. Handling je schopnost psovoda vodit psa po parkuru. Otočky (na čelo = front cross = FC, slepá - francouzská = blind cross = BC, za psem = rear cross = RC) podle Silvie neslouží jen ke změně pozice psovoda, ale především k zatočení psa a klade velký význam na včasnou signalizaci rukou či natočením těla před otočkou. Všechny otočky považuje za důležité, ale pro současné agility na technických parkúrech dává přednost FC a BC. RC jako řešení pro situace, kde se jiné otočky nedají použít. Ve velmi technických pasážích psa stahuje k sobě co nejblíže, aby bylo vedení co nejpřesnější. Prokrmováním z ruky učí psy od mala vracet se na kontakt.

Trénink je to, co naučí psa – těsné otočky cik a cap, aby pes optimálně točil, i když bude pozadu a nebude mu moci pomoci, má metodiku pro sbíhané i zastavované zóny, která je založena na hrách a tricích. U zón mě upozorňovala, abych měl stále konstantní kritéria na provedení, opravoval a odměňoval (20-20-60).

Pohyb psovoda, bylo to, co jsme s Audim nejvíce ladili, k tomu se přidalo i to, že jsme si museli zvyknout na vzájemný pohyb na koberci. Snaha, kdekoli čekat nebo něco jistit, způsobovala problémy dále na trati. Stejně tak jsem nestíhal, pokud jsem se přetáčel do falešných otoček, zastavoval se či při korekci pohybu šel mimo směr následující překážky. Na nic nečekat, stále se pohybovat a směřovat k následující překážce, to jsou rady, které vedly k souhře. A dařilo se, pokud jsem byl tam byl včas, otočky signalizoval a v místě otočky byl blízko psa. Silviiny rady a pravidla jsou prostá, řadu z nich „znám“, při překladech článků z jejích stránek jsem měl dost možností se s nimi seznámit. „Vědět“ a „dělat“ je rozdíl. Nejsilnější je to zažít. A sledovat Silviin trénink s jejími psy je nad všechna slova.

Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit a děkuju moc Báře Sajdokové, která seminář organizovala a všem prima lidem, kteří tam byli s námi a vytvořili skvělé prostředí.

Videa - jsou umístěna též v sekci video

 
Zkrácený záznam našeho tréninku
Redukovány chvilky na startu a opakované chyby

 
Silvia trénuje své psy La, Bi a Bu
V bězích je osobnost Silvie, její přístup a techniky, video je nad všechny články

Další informace o semináři:
Web semináře http://www.agilityseminar.estranky.cz/
Pár slov organizátorky Báry Sajdokové http://www.bestmudi.estranky.cz/clanky/_-agility/sia2009
Seminář pohledem Jany Zemkové http://www.sweb.cz/nocomment.zvicina/
Parkury se objeví časem v databázi parkurů na http://www.opsion.cz

 

 

Joomla templates by a4joomla