článek vyšel v časopisu Psí sporty, březen 2011

Mistrovství České republiky v agility probíhá v září. V prosinci se oznamují kvalifikační kritéria pro příští mistrovství.  Koncem ledna je členské schůze. Teprve po ní od února mají závodníci 6 měsíců jistoty, kdy vědí, co mají splnit a co měli vlastně v uplynulých 6 měsících od minulé republiky sbírat. Spoléhat se, že to bude stejně jako loni, nelze. Systém výběru se změnil více než třikrát za poslední 3 roky.  Heslem bylo vždy pozvednutí „sportovní úrovně“ a zajištění „účasti těch nejlepších“.

článek vyšel v časopisu Psí sporty, září 2010

Rakousko: horská země, 8milionů obyvatel. 21 mezinárodních rozhodčích. Česká republika: 10milionů obyvatel, 5 mezinárodních rozhodčích. Rakouské agility zažilo loni neuvěřitelnou sezónu – získalo zlato a bronz na mistrovství světa v jednotlivcích v kategorii large (poznámka: to platilo pro 2009 a opět zlato 2010).  Čím se jejich agility liší, proč Rakušané šli tak nahoru?

Připraveno pro www.opsion.cz

Agility se nedá naučit podle návodu nebo nějaké knihy. Stejně jako se sotva naučíte podle knížky lyžovat, bruslit nebo řídit auto. Potřebujete trenéra, učitele, vzor, který vás krok za krokem povede, dokud se nedostanete na nějakou úroveň a začnete se sami orientovat. Jako pokročilí s překvapením zjistíte, že každý běhá agility jinak.

Připraveno pro www.opsion.cz  

Psovod tvoří v agility veledůležitou polovinu týmu. V angličtině se nazývá handler, což znamená také operátor, manipulant či obsluhovač. Je to právě on, kdo má za úkol nastudovat trať a pes se na jeho signály musí plně spolehnout, neboť když sedí na tréninku či závodech před první překážkou, vidí jen panorama rozesetých překážek a vůbec netuší, kudy trať povede.

Jistě jste četli desítky článků, jak vycvičit psy.  A co články, jak vycvičit psovody?  Na psy máme poměrně vysoké požadavky, chceme od nich solidní postupovou rychlost, precizní zóny, zodpovědné vypracování skoků z krkolomných situací, pečlivé sledování psovoda-operátora. Co očekáváme od psovoda? Jaký by měl psovod být z pohledu talentovaného psa?

Joomla templates by a4joomla