Za to, co jsem se v agility naučil, vděčím lidem, kteří mě někdy trénovali a trénují. I když třeba neběhám přesně jako oni (nelze být kopií svého trenéra, každý člověk i pes má jiné dispozice) předali mi toho moc.

Irena Kochová

Pod jejím vedením jsem absolvoval svůj první trénink. Přišel jsem to zkusit v roce 2004 s poměrně nevycválaným psem. Její přístup a trpělivost má zásluhu na tom, že agility běhám a nevzdal jsem to po pár lekcích, jako desítky jiných lidí. Následoval jsem ji po odchodu z Rýzmburku. Nebylo kde cvičit, nebyly překážky, ale díky nadšení se oddíl opět postavil na nohy v Náchodě, odkud jsme se posléze přestěhovali do zázemí v Havlovicích. Irena má poháry ze soutěží Pes roku 2006 a 2007, reprezentovala ČR na IMCA, vyhrála mistrovství republiky 2008. Pro pohyb má cit. Vyhecovala nás na první závody, ačkoli vlastně nikdo nechtěl moc závodit, absolvovali jsme různá soustředění a věnujeme se tomuto sportu. Časem se se mnou podělila také o trenérské povinnosti. Pořádáme závody, tábory a soustředění.

Martina Kučerová, dříve Vondráčková

úspěšná závodnice a česká reprezentantka s border collií Blackie Foxy Fox. Díky svým zkušenostem nám pomáhala seznámit se s novými trendy a metodikami. Její semináře v roce 2004 a 2005 mi pomohli vyřešit otázky se zónami a s náběhy do slalomu či vedením psa za překážkou.
Ton van den Laar

holandský reprezentant a rozhodčí. Seminář uspořádala v květnu 2005 Martina Kučerová, na semináři jsem překládal, takže jsem měl spoustu rad z první ruky. Jeho "watch your dog, trust your dog" a otočky na čelo, způsoby startu i vidění parkuru mě velmi pomohlo. Našel jsem styl, který vyhovoval mému pohybu a hlavně Dejdymu. V roce 2009 jsem se s ním setkal v pozici rozhodčího na Border Collie Classic v Lucembursku a v r.2010 na kvalifikačních závodech v Praze.
Anna Eifert

maďarská vicemistryně světa, její seminář pořádala v roce červenci 2007 Lenka Cábová. Byl to dynamický styl. Dalo nám to vedení na dálku a na blízko, stáčení psa před tělem, vše za počasí, kdy padaly teplotní maxima a my jsme neopustili parkur dříve, než pes věděl. Pro Dejdyho to byly velmi obtížné věci, ale vzal to, řadu prvků jsme zařadili a používáme je.
Silvia Trkman

slovinská dvojnásobná mistryně světa. Seminář pořádala v lednu 2008 Bára Sajdoková, startoval jsem s Dejdym. Citlivý přístup, aby pes běhal v pohodě a motivován, metodika skoků a zón, to všechno byly úžasné věci. Její připomínku "když nemáš nic nutnějšího, pomáhej psavi" si budu pamatovat. Pro Audiho jsem si potvrdil styl postupného nácviku od štěněte, začal učit cik a cap. Další seminář v lednu 2009 jsem absolvoval již s 16-měsíčním Audim. Nad všechny rady, jak psa řídit a jak se pohybovat, byl její večerní trénink s vlastními psy.
Martina Wasserbauerová

vedoucí reprezentace 2007 a 2008, trenérka mistryně světa Adély Králové. Typický je její důraz na samostatnou práci psa, tah na překážky, samostatné slalomy a rozlišovačky. Na jejím semináři v Opatovicích v roce 2008 jsem se začínajícím Audim uřídil od startu do cíle svůj první parkur. Martině vděčím za mnohé.

Olga Edrová

zkušená závodnice a trenérka, mnohonásobná účastnice mistrovství světa ve všech kategoriích S, M a L vlastnící tituly mistra světa ve družstvech a vicemistra v jednotlivcích. Její semináře 2009, 2010 a 2011 mi pomohly Audiho řídit s větší jistotou, číst trať, lépe se pohybovat, mít kontakt se psem a tvarovat jeho dráhu. Vidět řadu důležitých detailů a při běžném tréninku s nimi pracovat. Olina mi hodně pomohla.

Jaakko Suoknuuti a Janita Leinonen

reprezentanti a profesionální trenéři z Finska. Je to trochu neuvěřitelná historie. Jaakko v r.2008 vyhrál na MS jumping, další seznámení bylo v roce 2009 na semináři s rozhodčí Anne Savioja, která nás učila otočku přes záda. Chtěl jsem vědět, jak jí říkají. V severských zemích se jí říká jaakkotus - Jaakkova otočka. Díky výbušnosti Audiho jsem si začal všímat klidného a precizního stylu, kterým Jaakko vodí. Byl jsem rozhodnut se zúčastnit semináře v Maďarsku, ale Evě Lačňákové a Karin Divišové se podařilo dostat Jaakka a Janitu do Čech a navíc se seminář uskutečnil v červenci 2010 v našem zázemí v Havlovicích a zopakoval se v roce 2011. V obou letech přijeli jako vítězové European Open. Jaakko Suoknuuti a Janita Leinonen vyvinuli přirozenou metodiku založenou na Janitině zkušenosti úspěšného závodění se psem, který ohluchl. Jejich vidění agility je velmi propracované, analytické a účinné, od citlivých začátků se štěňaty až po práci na dokonalosti závodníků. V roce 2011 si vzala Janita štěně po Audim a Ole, fenka se jmenuje Fu, oficiálně Against All Odds Czech Fan.

 

Další trenéři, jejichž tréninků jsem se účastnil, něco mě naučili a pomohli mi: Martin Nehyba, Jan Smoček, Radovan Liška, Svetlana Tumanova, Alen Marekovič, Michail Kirrilov a Tereza Králová. Díky.

Joomla templates by a4joomla